You are here

Klasyfikacja odczynników chemicznych

Submitted by Foxxi on Tue, 12/13/2022 - 05:06

Odczynnik chemiczny to substancja, która w sposób unikalny oddziałuje z badanym związkiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności w nim danej substancji. Za pomocą środków chemicznych można dokonać analizy jakościowej lub ilościowej danej substancji. Odczynnikami chemicznymi mogą być pojedyncze substancje, mieszaniny lub roztwory takich jak nsi189 https://gentaur.pl/p/443315/nsi-189 np.

Aby wybrać odpowiednie odczynniki, konieczne jest zrozumienie ich klasyfikacji.

Każdy odczynnik składa się z substancji głównej, odczynnika, oraz różnych zanieczyszczeń. O klasyfikacji odczynnika decyduje jego czystość, czyli stosunek ilości głównego składnika i zanieczyszczeń w nim zawartych. Zgodnie z klasyfikacją opakowanie odczynnika jest oznakowane, wyróżnikiem oznakowania jest kolor.

Ustala się nazwy i skróty stopni czystości: odczynnik techniczny (Tech.), czysty (P), szczególnie czysty (Part), chemicznie czysty (Part), czysty do analizy (P.A.).

Najniższa klasyfikacja to odczynnik techniczny. Obecność dużej ilości zanieczyszczeń ogranicza zakres jego zastosowania, jest to głównie materiał pomocniczy do wykorzystania w schematach technologicznych. Jest on produkowany w dużych ilościach.

Najwyższa klasyfikacja to wyjątkowo czysty odczynnik. Obecność zanieczyszczeń jest minimalna, a czystość jest tak wysoka, że może być stosowany w
w najnowocześniejszych technologiach i osiągnięciach, np. w technologii kosmicznej,
produkcja eksperymentalna itp.

Chemicznie czyste odczynniki są wykorzystywane do badań i rozwoju w laboratorium.

Odczynniki typu pure-to-analytical są używane w zastosowaniach preparatywnych (np. chromatografia gazowo-cieczowa), w badaniach analitycznych, gdy jest to określone przez wymogi metodologiczne, oraz w procesach szkoleniowych.

Jest też kwalifikacja wskazująca na obszar zastosowania odczynnika i jego szczególne właściwości.

Klasyfikacja odczynników w zależności od ich zastosowania
Barwnik do mikroskopii. Do barwienia obiektów badań w badaniach mikroskopowych (patologoanatomicznych, mikrobiologicznych, histochemicznych itp; )
Przygotowanie do aplikacji o specjalnych wymaganiach
Barwnik do chromatografii; Preparat do specjalnych zastosowań o szczególnych wymaganiach dotyczących zawartości zanieczyszczeń;
Barwniki do chromatografii. Specyficzne odczynniki (sorbenty, nośniki, fazy stałe, materiały odniesienia) stosowane w analizie chromatograficznej;
Dla luminoforów. Surowce do produkcji luminoforów;
Do krioskopii. Używany do pomiaru temperatury zamarzania roztworu przy określaniu masy cząsteczkowej;
Do fotografii, do filmu;

Zakres stosowania odczynników chemicznych

Przemysłowa produkcja niemal każdego produktu, a tym bardziej badania i rozwój w ramach każdego zakładu produkcyjnego, nie mogą być wyobrażone bez laboratorium chemicznego, w którym materiały używane w
materiały używane do produkcji, a także wytwarzane produkty. Tak więc stosowanie odczynników chemicznych jest konieczne we wszystkich gałęziach przemysłu.

Również bez analizy chemicznej, a tym samym bez odczynników chemicznych nie da się zarządzać i
w innych branżach, takich jak medycyna, żywność, fotografia, produkcja filmowa itp.

W większości przypadków chemikalia są produkowane specjalnie do zastosowań analitycznych, ale czasami możliwe jest wykorzystanie chemikaliów wyprodukowanych do celów produkcyjnych.